web-tasarimci

Web tasarımcı olmak kolay bir iş gibi gözükse’de o kadar kolay bir iş değildir, çünkü bu işte  uzmanlaşmış insanlar bu işin her detayını öğrenmiş kişiler olup sabah saat dokuzda bilgisayar başına oturup aksam beşte mesaileri son bulup evin yolunu tutan tipler değillerdir, web tasarım öğrenmek mekteple’de olur web tasarımcılık programcılık okursun, veya grafik tasarım, yazılım vss,  iyi bir web tasarımcı olmak için teknik lise veya meslek lisesi branşından web tasarım seçerek , biraz daha ileriye gitmek istersin üniversiteli bir web tasarımcı olmak istersin web tasarımcılık programcılık şeklinde bu işin okulunu bitirir diplomyı alırsın yeterlimidir… ?

Web tasarımcılık kişiye göre değişir, ama genelde yetmez nedenmi işte asıl cevap bu olsa gerek alaylısı olarakta web tasarımcı olunabiliniyor, hemde web tasarım programlama lisesini okumamış, ünivesitesine gitmemiş biri nasıl web tasarımcı olur diyosanız işin sırrı okulda, diplomada değil, tabi web tasarımcılık sihir keramet işide değil, işin bir kaç sırrı var tabii şimdiden nedir diye merak ediyosunuz, anlıyorum satırlarıma web tasarımcı için geçerli olan faktörlerle devam edeyimki gönül verenler veya web tasarımcı olmak isteyenler kendince ben iyi bir web tasarımcı olurmuyom veya benden web tasarımcı olurmu diye iyi düşünsün sonuçta önünüzde olan şey hayatınız ve istikbaliniz.

İyi bir web tasarımcı için istikbal ve gelecek kaygısı tabiki hiç yok gibi birşeydir,  yirminci yüzyılın en parlak işidir web tasarımcılık, tabi web tasarımın birçokta branşıı var, web tasarım programlama, web tasarım yazılım, web tasarım grafik tasarım, web tasarım masaüstü uygulama, web tasarım mobil yazılım, web tasarım sosyal medya, web tasarım e-ticaret, web tasarım uygulama vs. şeklinde web tasarımcı için daha birçok alternatif var, tabi web tasarım yanında her geçen gün biraz daha ön plana çıkan digital reklamcılık, yani internet reklamcılığı da bir web tasarımcı işidir, arama motoru optimizasyonu, google seo optimizasyonu, kurumsal seo, profesyonel seocu arayan firmalar web tasarımcı için potansiyel iş alanlarıdır işinin ehli profesyonel web tasarımcılar için geçerli fakörlerdir tabi bu saydıklarım.

 web tasarımcı da olması gerekenleri sayalım;

  1. İyi bir web tasarımcının saati olmaz, çok çalışır sabah saat sekizden bazan sabah beşlere kadar,
  2. Profesyonel web tasarımcı adayı meraklı olur, herşeyi irdeler yapacağı web sitesinin, web tasarımını mükemmel yapma hevesinde olur, web tasarım programlama, web yazılım seo, arama motoru optimizasyonuna uyumluluk, ileride yapılacak web site güncellenmesi gibi olması gerekenlerin en iyisini yapar, rakip web tasarımları irdeler kalbura çevirir rekabet ölçümüne göre tüm işlerinin planını yapar hatta mükemmel olanı,
  3. Kurumsal web tasarımcılar disiplinli çalışır, hiç bir şeyi şansa bırakmaz, kopya içerikle asla işi olmaz, çakma web tasarım yapmaz, parasını almak için kimseyi aldatmaz, dakik ve zamanlı iş yapar, verdiği sözü hep tutar, çünki mal satmıyoruz hizmet satıyoruz, bu konuda kurumların, firmaların, birysel insanların güvenini kaybetmemek esastır,
  4. Kalıcı web tasarımcı olmakta çok önemlidir,  bugün var yarın yok web tasarımcı olmamak asıldıri  yaptı web tasarı sitelerini takip eder müşteri memnuniyeti asıldır, kimseyi kişi veya kurumu zor durumda bırakmaz,
  5. freelancer web tasarımcı veya kurumsal firmada çalışan web tasarımcı tüccar olur, işinin hakkını dört dörtlük verirki insanlar keyf için web tasarım yaptırmıyor, kurumları için kurumsal web tasarım, firmaları içi e-ticaret web tasarım veya kendileri için butik web tasarım hepside kurumların veya kişilerin anlık olarak prestişini artıracak veya eksiltecek unsurdur, dört dörlük web tasarım bedel alın ama dört, oniki’ likte hizmet verinki vazgeçilmez olasınız, aksi taktirde her işi üç kuruş almak için yapım ta ortadan bir gün sonra kaybolan, arandığı zaman telefonlara çıkmayan veya telefonu kapalı olan tipler hep vardır, her sektörde vardır, o katagoriye kesinlikle girmeyin,
  6.  Dürüst web tasarımcı olun,  kurumlara, firmalara veya kişilere nasıl web tasarım yapacağınızı konuştuysanız, vadettiyseniz harfiyen yerine getirin aksi taktirde web tasarım sektöründeki herkes bu yapılandan ötürü zarar görecektir, web tasarım sektöründeki kişilere veya firmalara insanlar mesafeli veya tedirgin yaklaşmasın güven duysun.
  7. Geleceği düşünen web tasarımcı olun, web tasarım müşterisi portföyünüz olsun tıpkı muhasebeci veya avukatlar gibi, insanlar sonsuz güvenle web tasarım işleri olduğunda sizi çağıra bilsinler veya bir başkasına veya bir firmaya kurumsal web tasarım yapmak üzere sizi anlatabilsinler, malum köroğlu gitmez namı gider demiş atalarımız, mecazen tabi; yani siz kendinizi web tasarımcı olarak bir gün yirmidört saat anlatarak şöyle iyi web tasarımcıyım böyle iyi web tasarım refaranslarım var demek yerine sizi refere eden kişinin ağzından çıkan şu cümleler kafidir, ve 1 dakikada söylenir ve hiç bir reklam tanıtım masrafı yoktur, tanıdğım profesyönel web tasarımcı var adı; falan telefon numarası filan dedimi bitti, müşteri sizi aradığında kurumsal web tasarım veya bireysel web tasarım, bu web tasarım işi yüzde doksanbeş sizindir hayırlı olsun, geleceğe ve yarınlara yatırım yapmak önemlidir, atalarımızın ruhu şad olsun ki bizler geleceği gören dürüst ve başarılı web tasarımcılar olarak her geçen gün başarılı web tasarım porjelerine imza atalım.
  8.  web tasarımcı adobe photoshop programını iyi bilir, php yazılım dili , asp yazılım dili yani datnet, veya flas bilgisi vss.. yapamayacağı ve bilmediği sektörel gerekli olan yazılım uygulama programı olmaz.

Bir kurum için web tasarımcı olarak çalışmak istiyorsanız o kurum için sektörel bilgi gerekmektedir. Bir şirketin sizi web tasarım çalışanı olarak alması için iyi derecede bilgi sahibi olmanız gerekmektedir, sektörel web tasarım programlama işinde bilgi sahibi olmak tecrübe ve sektörel deneyimle olacaktır. Çünkü web tasarım işi internet üzerinden birçok firmaca yapılmaktadır,  sizin  araştırmacı kişiliğiniz olsunki rakipleri ekarte edebilerek firmanız adına iyi web tasarım işleri çıkarabilesiniz, çünkü bu işler böyle ilerler, araştırmacı kişilik olduktan sonra yapamayacağınız iş yoktur.

Web tasarımcı olmanın ince ayrıntıları vardır, bunlar dikkat, merak ve kontrollü ve disiplinli çalışmak esasına dayanmaktadır.  En güzel günler ve yarınlar tasarladığınız web tasarım siteleri kadar güzel ve kalıcı olsun.