marka

Marka, Marka Seo, Marka Web Tasarım

Marka bir kuruluşun mal veya hizmetlerinin ayırt edilebilmesi amacıyla ifade ettiği isim, sözcük, harf, şekil, sayı ve buna benzer işaretlerin tümünü kapsar.

Markanın tercih edilmesinin birçok sebebi vardır. Marka güven verici olduğu için oldukça çok tercih edilir. Ayrıca belirli standartlarda olduğu için ve müşteri memnuniyetine önem verdiği için de başlıca tercih sebeplerindendir. Bir marka özgün olursa marka düzeyine ulaşır. Özgün olmayan hiçbir şey markalaşamaz. Belirli standart ve kalite kapsamında alıcısına sunulan marka bir güvence nitelediği için daha çok tercih edilir.

Bir markanın tescil işlemi 1-1,5 yıl kadar sürer.  Bu süre içersinde markanın özgünlüğü ve niteliği kontrol edilir ve Resmi Gazeteye ilan verilir. Ardından da tescil işlemi gerçekleşir.  Yani bu süre üç aşamada incelenir.

Araştırma ve inceleme süreci TPE tarafından yapılır. Müracaat işlemi ile alakalı bir problem yoksa inceleme sonucu marka Resmi Marka Bülte’nin de ilan edilir.

Resmi marka bülteninde ilan süresi kanuni olarak 3 ay ile sınırlıdır. Başka marka sahiplerinin bilgilendirilmesi ve benzer marka sahiplerinin de itirazda bulunabilmesi hakkını korumak amacıyla gerçekleştirilen bu süreç içersinde herhangi bir itiraz ya da şikâyet söz konusu değilse marka tecil aşamasına geçer. Kısaca marka, ayırt edici, güven verici ve akılda kalıcı özellikleri ile her zaman sizlerin tercihini etkileyebilir. Herhangi bir markanın tercih edilme sebebi belirli standartlara ulaşmış ve müşterisine güven sağlamış olmasıdır.

Bir firmanın marka almasının olumlu yönleri arasında ise, akılda kalıcı olması, müşteriye güven sağlaması, müşterinin devamlılığının olması ve diğer markalardan ayırt edilebilmesi faktörleridir.

Marka tescil aşamasında ise, resmi marka bülteninde herhangi bir itiraz olmadığı takdirde TPR’nin verdiği kanuni süreç içinde eksik olan evraklar tamamlanır, harç ücretleri yatırılır. Tabii ki marka tescili de bir sektör haline gelmiştir. Artık bu işi de takip eden firmalar bulunmakta ve sizlerin marka tescili konusundaki bütün işlemlerinizi onlar gerçekleştirmektedir. Bu firmalar marka web tasarım yaptırarak müşterilerine ulaşmaktadır. Her markanın da kendine ait bir web sitesi olması gerekir. Çünkü bir marka aşlınmış ise mutlaka ortada bir sektör var demektir ve bu sektörde bir markanın kendisini tanıtması gerekmektedir. Peki bunu nasıl yapacaksınız? Tabii ki bir marka seo web tasarım çalışması ile. Bu çalışma sayesinde sizin markanızın bulunduğu sektöre göre aranan kelimeler analiz edilir. Anahtar kelime analizlerinin sonucunda bu anahtar kelimeler sitenize eklenir. İnsanlar bu anahtar kelimeleri arama motoruna yazdıklarında hemen size ulaşabilirler.

Bu çalışmayı yapmak için bir marka seo danışmanından yardım almanız web sitenizin daha profesyonel şartlarda oluşmasını sağlayacaktır. Bir marka için web sitesi ve web tasarımının önemi bir hayli büyüktür. Bu nedenle sitenin mutlaka marka arama motoru optimizasyonu ile uyumlu hale getirilmesi gerekir. Bu sayede sitenizin tıklanma oranı artacak ve arayanlar sizi daha kolay bulabileceklerdir.

Siz de rakiplerinizle aynı kulvarda yarışmak istiyorsanız önceliğiniz google ilk sayfa içerisinde yer almak olmalıdır. Ancak bunun için mutlaka web sitenize seo çalışmalarının yapılması gerekir. Marka google ilk sayfa içerisinde çıkmak için mutlaka bir uzman yardımı almalısınız. Bu size çok büyük artılar kazandıracak ve rakiplerinizle mücadelenizde sizi daha güçlü kılacaktır. Siz de hemen bir seo firması ile görüşün ve marka 1 sayfada çıkmak için gerekli çalışmalara hemen başlayın. Bu sayede insanlar size daha kolay ulaşabilecekler ve siz de markanızı daha kısa sürede yayabileceksiniz.